Yapıser Teknik Yapı

Lütfen bekleyiniz...

Makaleler » Uygulamalar » Teras Su Yalıtımı

Teras Su Yalıtımı

Teras su yalıtımı binaların inşasında yapılması gerekir. İnşa sırasında yapılmamışsa da fark edildiği andan itibaren en kısa sürede teras yalıtım işlemlerinin yapılması için profesyonel bir ekibe danışılmalıdır. Kış aylarında binaya soğuğun etki etmemesi, yaz aylarında ise sıcaktan etkilenilmemesi için yalıtım oldukça önemlidir. Ayrıca terastaki su yalıtımı sadece en üst kattakiler için faydalı olmamaktadır. Bunun yanında tüm binayı da etkileyen faktörler bulunmaktadır. Bunlardan birisi de binanın deprem gibi doğal afetlere karşı dayanıklılığının artmasıdır.

Bina içerisinde en üst kata su sızdırma olayı veya su sızıntısına bağlı olarak binanın duvarlarında çürüme meydana gelmesi gibi olumsuz durumlar yaşanmadan, bina sakinleri tarafından teras su yalıtımı yapılmalıdır. Yapılan yalıtım ile birlikte teras su geçirmez. Bu durum da sadece en üst kattakileri değil tüm apartmandakileri yaşanılacak olan olumsuzluklardan koruyacaktır.

Binanın teras kısmına yapılan iyi bir yalıtım sonucunda daha güvenli dairelerde oturmak mümkündür. Aynı zamanda iyi yalıtım yaşam alanınızdaki hayat standartlarının da olumlu yönde etkilenmesini sağlar. Teras izolasyonu sırasında kullanılan malzemelerin içerisinde insan sağlığına zararlı malzemeler kullanılmamaktadır. Kaliteli işçilik ve malzeme ile birlikte teraslara yapılan yalıtım sonuca binanızın terasına çıkarak, keyifli bir şekilde oturmanız mümkün olacaktır.

Teras Su Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Terasa yapılacak olan yalıtım, binanın inşaatı sırasında olabileceği gibi binada insanlar yaşarken de yalıtım yapılması mümkündür. Fakat yaz ayında yapılan yalıtımlar sırasında, apartman sakinlerinin terası kullanmasına engel olacak bir çalışma olmamalıdır. Bu yüzden en baştan plan yapılırken yaz aylarında bu durum göz önüne alınarak planlama yapılmalıdır. Binanın daha güvenli ve sağlam olabilmesi adına yalıtımın avantajları bulunurken, yalıtımın yapıldığı andan itibaren hızlı ve etkili sonuç alınması da yalıtımın yapılmasını teşvik eden durumlardan birisidir.

  1. Terasların yüzey etüdü yapılmalı ve hazırlık aşaması bitirilmelidir.
  2. Yalıtım yapılacak olan terasın mevcutta bulunan kaplama türü ilk olarak belirlenmeli ve ne kadar sağlam olduğu incelenmelidir.
  3. Teras izolasyonu sırasında önceki kaplama belirlendikten sonra, bu kaplamaya uygun olacak şekilde sürecin devam etmesi gerekir.
  4. Seramiğin üzerine derz dolgu yapılması, ardından su yalıtımının uygulanması gerekir.
  5. Uygulama yapıldıktan hemen sonra kuruma olmadan, su ile yıkamanın gerçekleşmesi gerekir.

 

Teras su yalıtım malzemeleri kullanılmadan önce mutlaka işlem yapılacak olan terasta, önceden kullanılmış olunan malzemenin ne olduğunun bilinmesi oldukça önemli olacaktır. Önceden terasta kullanılmış olan malzemeye uygun şekilde yalıtım yapılmaktadır.

Bir örnek ile açıklamamız gerekirse, dökme beton ile kaplanmış olan teras için kullanılacak olan malzemeler ile seramik veya mermer ile kaplanmış olan teraslarda kullanılacak olan yalıtım malzemesi farklılık gösterecektir. En başta zeminde kullanılan malzemenin tespit edilmesi ve buna uygun şekilde yalıtımın yapılması ile sonradan oluşacak olan sorunların en baştan çözülmesi mümkün olacaktır.

Fayans Üzeri Teras Yalıtımı

Fayans üzeri teras yalıtımı sırasında, zeminde bulunan fayansların sağlam olanları tespit edilmelidir. Bu sayede masraf daha da az olacaktır. Boşluk bulunan fayans aralarının doldurulması gerekir. Teras su yalıtımı sırasında eğer su sızma sorunu mevcutsa, işi bilen iyi ustalardan yardım alınmalı ve yalıtım sırasında tüm sorunlar çözülmelidir. Aksi halde su almış olan kısımdan daha sonraki zamanlarda sıkıntı yaşanma ihtimali olacaktır.

Yalıtım sırasında gerekli işlemlerin yapılması, bütçede fazla masraf oluşmasını engellemektedir. Bunu sağlayabilmek için ise işi iyi bilen ustalar ile çalışmak önemli olacaktır. Bu sayede apartman sakinleri de hem daha az bütçe harcamış hem de yapılan yalıtım işleminden çok daha emin olarak apartmanda oturmaya devam edeceklerdir. Yalıtımın çok da fazla süre işe yaramasını isteyen apartman sakinleri, terası sık sık yıkamamalıdır. Yıkama işlemi sırasında terasta uygulanmış olan dolgular zamanla kalkacak ve uygulanmış olan yalıtımın özelliğini kaybetmesine neden olacaktır.

Binanıza yalıtım yaptırmak istiyorsanız, işini iyi bilen ve yalıtım sırasında gerekli olan işlemleri en düzgün şekilde yapabilecek olan ustalar ile çalışmanız gerekir. Bu sayede sık sık teras konusunda sıkıntı yaşamamış ve tek seferde yalıtım işleminizi tamamlamış olursunuz. Deprem gibi doğal afetler karşısında binanızın daha sağlam olması ve can sıkan su sızıntısı, rutubet gibi durumlarından kurtulmak için teras su yalıtım işlemini yaptırmayı ihmal etmeyiniz!

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Yeniliklerden ve indirimlerden haberdar olmak için üye olun.

E-Posta Grubumuz

Alışveriş Sepetim

X
WhatsApp destek ekibimiz sorularınızı cevaplıyor.
Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?
WhatsApp Destek Hattı
blog